Bezsenność w ciąży

   Początkowo Twoje problemy ze spaniem spowodowane są silnymi emocjami, jakie pojawiają się po tym, gdy uświadamiasz sobie, że zostaniesz matką. Sporo myślisz na temat Twojej sytuacji rodzinnej, zawodowej i tego czy podołasz czekającym Cię obowiązkom, a przede wszystkim zamartwiasz się o zdrowie rozwijającego się w Twoim brzuszku malca. Stąd nocami masz kłopoty ze snem. Budzisz się i nie możesz powtórnie zasnąć, a potem w ciągu dnia jesteś bardziej zmęczona. W późniejszym okresie ciąży, gdy Twój brzuszek jest już sporo zaokrąglony i przybiera coraz bardziej wyraźny kształt, nie możesz odnaleźć wygodnej pozycji podczas snu albo odczuwasz coraz częstszą potrzebę oddawania moczu i zwyczajnie musisz wstawać w nocy, aby zrobić siku. Ponadto dokuczają Ci skurcze lub bóle kręgosłupa. Postaraj się jeść kolacje lekkostrawne i to najpóźniej na 2 godziny przed planowanym pójściem spać. Możesz bez żadnych obaw o wpływ na dziecko, wypijać przed snem szklankę naparu z melisy. Wywietrz porządnie pokój sypialny i staraj się wyluzować, posłuchaj relaksacyjnej muzyki lub poczytaj książkę. Najlepszą pozycją do snu, będzie leżenie na boku. Między kolanami trzymaj małego jaśka, a pod głowę nie układaj sobie dużej poduchy, tylko połóż małą poduszeczkę.

Specjalista odpowiada

Antykoncepcja hormonalna a uszkodzenia wzroku

   W listopadzie 2006 roku zachorowałam na epiteliopatie barwnikową obu oczu, która spowodowała u mnie trwałe ubytki w widzeniu oraz zmiany w siatkówce i naczyniówce. Przyczyny choroby nie są znane, gdyż jest ona bardzo rzadką przypadłością. Zastanawiam się, czy zażywanie pigułek antykoncepcyjnych mogło mieć wpływ na wywołanie u mnie tej choroby. Czy powinnam zaprzestać zażywania pigułek mimo braku bezpośredniego powiązania ich z przyczyną choroby? I jakie właściwie problemy ze wzrokiem może wywołać stosowanie tabletek?
   Na temat związku choroby oczu ze stosowaniem antykoncepcji nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ w żadnej publikacji na temat działań niepożądanych antykoncepcji nie spotkałam się z tym schorzeniem. Związki hormonalne zawarte w preparatach antykoncepcyjnych mogą sprzyjać powstawaniu zakrzepów w naczyniach żylnych, w tym naczyń oka i powodować w związku z tym różnego typu zaburzenia. Stwierdzono również większą skłonność do wysychania śluzówek oka, stąd nietolerancja soczewek kontaktowych. Jeden ze składników tabletki - progestagen, może przy ekspozycji na światło spowodować powstawanie ciemnych plam na skórze. Być może ma również jakiś wpływ na zwyrodnienie barwnikowe oka? Trudno jest to ocenić, nie ma badań na ten temat. Wydaje mi się, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinna Pani przedyskutować z okulistą.


 



Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl