Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

   Mam 26 lat, brałam tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 przez 6 lat i właśnie je odstawiłam. Słyszałam, że trzeba odczekać jakiś czas, żeby oczyścić swój organizm i bezpiecznie zajść w ciąże. Czy to prawda? Czy oprócz kwasu foliowego należy brać inne witaminy? Jakie badania należy wykonać? Byłam z tymi pytaniami u ginekologa, ale nie jestem zadowolona z wizyty.
   Bezpośrednio po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zachodzić w ciążę. Nie zawsze jednak w pierwszych cyklach po odstawieniu zajście w ciążę jest możliwe i nie trzeba tym się przejmować. Zwykle cykle owulacyjne pojawiają się w ciągu kilku miesięcy. Zaleca się stosowanie kwasu foliowego w okresie okołokoncepcyjnym, ponieważ zmniejsza to ryzyko wad u dziecka. Przyjmowanie witamin nie jest konieczne, o ile jest prawidłowa ich podaż w diecie. Jeżeli jest Pani zdrowa i nie chorowała Pani na jakieś poważniejsze choroby, to nie trzeba wykonywać przed ciążą żadnych badań. Jeżeli nie to należy wykonać badania w zależności od istniejącego lub przebytego schorzenia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl