Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Pępowina dwunaczyniowa

   W 19 tygodniu ciąży, podczas badania usg lekarz stwierdził, że pępowina dzidziusia ma tylko jedną tętnice. Zaznaczył, że nie ma powodów do niepokoju, bo dziecko rozwija się prawidłowo. Czy naprawdę to niczemu nie zagraża?
   Najważniejszy jest rozwój dziecka i to należy sprawdzać. Trzeba stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. W pępowinie powinny znajdować się dwie tętnice, które odprowadzają krew od dziecka do łożyska i jedna żyła, którą płynie krew utlenowana do płodu. Jedna tętnica w pępowinie to anomalia rozwojowa, wymagająca dokładnego badania płodu i jego rozwoju.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl