Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Cholestaza ciążowa

   W poprzednich ciążach (urodziłam dwie zdrowe i donoszone dziewczynki) miałam cholestazę ciążową. Chciałabym się dowiedzieć, czy można w jakiś sposób złagodzić objawy albo wcześniej się jakoś przygotować, bo planujemy z mężem kolejną ciążę. Magda
   Wewnątrzmaciczna cholestaza ciężarnych jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, dziedziczy się jako cecha autonomiczna dominująca. Występuje podczas ciąży (objawy mogą również pojawiać się podczas stosowania doustnych preparatów antykoncepcyjnych). Schorzenie ma skłonność do nawrotów w kolejnych ciążach i wtedy może pojawiać się wcześniej niż w poprzedniej ciąży. Rokowanie dla matki jest dobre - objawy cofają się po porodzie. Cholestaza wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem dla płodu, czesto występują objawy zagrożenia, do zgonu włącznie. Nie ma swoistego leczenia ciężarnych z cholestazą, jest jedynie leczenie objawowe, ani nie można stosować profilaktyki (schorzenie uwarunkowane genetycznie). Ciężarne z cholestazą wewnątrzwątrobową powinny być hospitalizowane. W czasie pobytu w szpitalu oceniany jest dobrostan dziecka (głównie badania ultrasonograficzne i kardiotokograficzne). Jeżeli badania wskażą stan zagrożenia dziecka, istnieją wskazania do ukończenia ciąży, nawet przed terminem porodu.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl