Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Szczepienie przeciw grypie przed ciążą

   Mam pytanie dotyczące szczepienia przeciw grypie. Dosyć często się przeziębiam, dlatego w okresie jesienno-zimowym od kilku lat szczepię się przeciw grypie, co łagodzi objawy choroby. Planuję ciąże i nie wiem, ile czasu po szczepieniu należy odczekać ze staraniem się o dziecko.
   Szczepionka o nazwie Vaxigrip jest najczęściej stosowaną szczepionką przeciwko grypie. Należy do kategorii leków, które można stosować w ciąży. Nie trzeba więc zachowywać odstępu pomiędzy szczepieniem a zachodzeniem w ciążę. Jednak ze względu na to, że wpływ szczepionki na płód nie jest znany oraz możliwość wystąpienia powikłań poszczepiennych radzę nie szczepić się w pierwszym trymestrze ciąży.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl