Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Plastyka krocza

   Mam 56 lat. Myślę o poddaniu się takiej operacji z powodu obniżenia pęcherza. Mocz utrzymuję, ale odczuwam dyskomfort, bo obsuwa się ścianka pęcherza i sprawia przykre wrażenie piłeczki, która zaraz wypadnie. Mam też pęknięta szyjkę macicy. Czy nie ma innego sposobu leczenia niż zabieg chirurgiczny? Bardzo boję się tej operacji z oczywistego powodu, jakim jest ból pooperacyjny.
   W pani przypadku najprawdopodobniej zostanie pani przedstawiona propozycja operacji pochwowej. Jest kilka metod przeprowadzania zabiegu. Prawie wszystkie należą do grupy operacji plastycznych. Dolegliwości bólowe mogą występować w pierwszych dobach po operacji, ale są niezbyt wielkie i zwykle podaje się środki przeciwbólowe. Jeżeli lekarz zaproponuje pani taki zabieg, proszę z nim rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. Wydaje mi się, że lepiej poddać się operacji niż cierpieć z powodu obniżania ścian pochwy, a poza tym dolegliwości mogą się nasilać z czasem. Zabieg powinien poprawić jakość pani życia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl