Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Hipotrofia

   Dzień dobry! Mój synek urodził się przedwczoraj w 34. tygodniu ciąży i waży 1200g. Lekarze powiedzieli, że mały ma hipotrofię i teraz przebywa na oiom-ie, a ja nie mam zielonego pojęcia o tej chorobie i powikłaniach. Miał duże problemy z oddychaniem i był podłączony do respiratora, ale już oddycha samodzielnie. Jestem przerażona, ponieważ w dodatku był niedotleniony. Proszę o jakieś informacje, bo nie wiem, co mam myśleć; proszę o pomoc.
   Hipotrofia jest to zmniejszenie masy ciała w stosunku do wieku ciąży (niedożywienie). Różne są jej przyczyny, a rokowanie zależne jest od przyczyny. Jeżeli dziecko rodzi się w 34. tygodniu ciąży, to problemem jest też wcześniactwo, to znaczy niedojrzałość układów i narządów noworodka. Takie dzieci wymagają intensywnej opieki i leczenia w wysokospecjalistycznych oddziałach noworodkowych. O stan dziecka, rokowanie, wszelkie interesujące i niepokojące Panią sprawy radzę pytać lekarzy leczących dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl