Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

O antykoncepcji doraźnej

   Ostatnio ze swoją partnerką rozmawialiśmy o tabletkach antykoncepcji doraźnej - tych, które się bierze max. 72 godziny po stosunku w razie wpadki. A problem w tym, że moja narzeczona mówi, że to aborcja. Że tam już jest mały człowiek Czy według Pani to jest już swojego rodzaju aborcja czy nie? Nie spodziewam się, że w ciągu 72 godzin tak wiele się rozwinie z plemnika i jaja. I przede wszystkim jakie działanie mają takie tabletki.
   Mechanizm działania tabletek hormonalnych stosowanych w metodzie doraźnej jest wielokierunkowy. Powodują one opóźnienie lub zahamowanie jajeczkowania, równocześnie wywierają działanie miejscowe na błonę śluzową macicy i zapobiegają zapłodnieniu. Natomiast, jak stwierdzono na podstawie badań eksperymentalnych na zwierzętach, po zapłodnieniu preparaty doraźne nie odgrywają zasadniczej roli, nie służą więc wywołaniu poronienia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl