Żylaki w ciąży

   Twoje nogi są szczególnie obciążone w okresie ciąży. Muszą dźwigać dużo większy, niż do tej pory ciężar ciała. Przez zmiany hormonalne ścianki naczyń krwionośnych są osłabione, a dużych rozmiarów macica uciskając na miednicę utrudnia dopływ krwi do nóg. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków nie przemęczaj swoich nóg. Nie stój długo lub nie siedź w jednej i tej samej pozycji. Nie krzyżuj nóg, to utrudnia przepływ krwi. Kontroluj stan masy ciała. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, to poprawia krążenie w nogach i dbaj o codzienną, nawet minimalną gimnastykę. Jeśli żylaki są bardzo widoczne i sprawiają Ci ból, koniecznie musi wiedzieć o tym lekarz. Zaleci odpowiednie leczenie.

Specjalista odpowiada

Wklęsłe piersi

   Witam jestem w ciąży 4. miesiąc i mam pewien problem. Moje sutki nie są normalne, są wklęsłe, nie mogę ich "wyciągnąć". Bardzo chciałabym po urodzeniu karmić piersią, jednak nie wiem, czy będzie to możliwe. Co mam robić?
   Wklęsłe brodawki sutkowe nie są przeszkodą w karmieniu piersią. Być może dziecko samo sobie poradzi. Jeżeli nie, to w aptekach są specjalne kapturki ułatwiające karmienie. Proszę się nie martwić, po porodzie w karmieniu na pewno pomogą Pani położne, doświadczone osoby, które ocenią co należy zrobić, żeby mogła Pani karmić swoje dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl