Wzdęcia

   Typowe dla okresu ciąży, raczej trudne do uniknięcia. Z powodu zmian hormonalnych Twojego organizmu spowolnione zostają procesy trawienne. Przez co perystaltyka jelit nie działa tak jak dotychczas. Teraz musisz uważać na dietę, jaką stosujesz, bo to od niej zależeć będzie czy wzdęcia będą Ci dokuczać okazjonalnie czy też przez cały okres ciąży. Unikaj potraw ciężkostrawnych, napojów gazowanych i produktów wzdymających. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazło się miejsce dla kefirów i jogurtów.

Specjalista odpowiada

Brak pękania pęcherzyka Graafa

   Lekarz stwierdził u mnie zespół niepękającego jajeczka. Brałam leki, dostałam okres, ale po kuracji znów nie mam miesiączki i boli mnie jajnik. Jakie są skutki i przyczyny oraz leczenie tego zaburzenia.
   Brak pękania pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa, skutkuje brakiem owulacji. Dalszy wzrost pęcherzyka i powiekszenie jego objętości może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, dolegliwości bólowych związanych z możliwością pęknięcia już dużego pęcherzyka, który w obrazie ultrasonograficznym wygląda jak torbiel. Zmiana powyższa jest zmianą funkcjonalną i po miesiączce znika. Przyczynami niepękania może być albo budowa jajnika, albo zaburzenia hormonalne. Najczęściej brak pękania nie powtarza się w każdym cyklu. Nie jest to zaburzenie, które można w sposób trwały wyleczyć. Leczenie jest indywidualnie zależne, bierze się pod uwagę aktualne plany prokreacyjne kobiety.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl