Wzdęcia

   Typowe dla okresu ciąży, raczej trudne do uniknięcia. Z powodu zmian hormonalnych Twojego organizmu spowolnione zostają procesy trawienne. Przez co perystaltyka jelit nie działa tak jak dotychczas. Teraz musisz uważać na dietę, jaką stosujesz, bo to od niej zależeć będzie czy wzdęcia będą Ci dokuczać okazjonalnie czy też przez cały okres ciąży. Unikaj potraw ciężkostrawnych, napojów gazowanych i produktów wzdymających. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazło się miejsce dla kefirów i jogurtów.

Specjalista odpowiada

Jak działa spirala

   Czy mogłaby Pani powiedzieć coś więcej o wkładce domacicznej? Jestem już po drugim porodzie, a ponieważ jeszcze karmię piersią, to lekarz odradza mi tabletki. Chciałabym wiedzieć, jak działa taka wkładka i jaka jest jej skuteczność?
   Nie wiadomo dokładnie, jaki jest mechanizm działania antykoncepcyjnego tradycyjnej wkładki wewnątrzmacicznej. Wiadomo jednak, że jony miedzi (jeśli wkładka jest z tym metalem) mają działanie plemnikobójcze, że wkładka tak zmienia błonę śluzową macicy, że nie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka (ale jeśli dojdzie, to ciąża rozwija się prawidłowo). Skuteczność antykoncepcyjna wkładki tradycyjnej wynosi 2-3 (do 5), to znaczy, że 2-3 kobiety spośród 100 stosujących te metodę w ciągu roku zajdzie w ciążę. Antykoncepcja wewnątrzmaciczna jest na ogół metodą dobrze tolerowaną, jednak nie przez wszystkie kobiety. Jeśli zdecyduje się Pani na ten rodzaj antykoncepcji, proszę zapytać lekarza o działania niekorzystne tej metody.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl