Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Wskazania do badań prenatalnych

   Mam 31 lat i jestem w 16 tygodniu ciąży. Podczas pierwszej wizyty u lekarza zadano mi pytanie dotyczące chorób genetycznych w mojej rodzinie. Niestety nie byłam w stanie dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ze względu na fakt iż nie znam mojego ojca i jego rodziny. Czy taka niepełna informacja jest wskazaniem do wykonania badań prenatalnych? Od mojego lekarza prowadzącego uzyskałam krótką odpowiedź, że nie jest to wskazanie do wykonania tych badań i nie skieruje mnie na takie badania. Przyznaję, że bardzo mnie to niepokoi. Bardzo proszę o odpowiedź.
   To, że nie zna Pani wywiadu dotyczącego niektórych członków Pani rodziny nie jest, jak powiedział Pani lekarz wskazaniem do przeprowadzenia badań prenatalnych. Wskazanie jednak do tych badań mogą być Pani obawy przed urodzeniem dziecka z wadą. Radzę skorzystać z konsultacji w Poradni Genetycznej.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl