Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Antykoncepcja hormonalna a ochrona układu żylnego

   Mam 26 lat. Od 3 miesięcy zażywam Harmonet. Wiem, że antykoncepcja hormonalna ma negatywny wpływ na układ żylny, czego się właśnie obawiam - a najbardziej zakrzepicy. Czy w związku z tym warto razem z Harmonetem profilaktycznie zażywać leki typu Troxerutin, Detralex bądź Aspirin Protect? Czy takied działanie ma sens? Czy pomoże zniwelować negatywny wpływ hormonów na żyły? Czy zminimalizuje ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jeśli tak, to który lek będzie najbardziej odpowiedni? Czy nie osłabi on działania antykoncepcyjnego Harmonetu? Jak długo go stosować i co jaki czas robić przerwy i na jak długo?
   Wymienione przez Panią leki nieco zmniejszają ryzyko zakrzepicy w ogóle, być może również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ale to zagadnienie nie było jak dotychczas przedmiotem badań i nie wiadomo, czy tak jest rzeczywiście. Dlatego nie wiem, czy przyjmowanie leków ma sens i czy zmniejszy ryzyko zakrzepicy w związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Nikt nie zaleca stosowania tych leków u kobiet przyjmujących tabletki bez wyraźnych wskazań. Nie są one wolne od działań niekorzystnych. Ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi jest tak, że jeżeli jest jakiekolwiek ryzyko wystąpienia tych powikłań stosowanie antykoncepcji jest bezwzględnie przeciwwskazane. Natomiast powyższe leki na pewno nie osłabiają działania antykoncepcyjnego Harmonetu.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl