Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Gruczoł Bartholina - leczenie

   Ginekolog powiedział mi, że jedyny sposób na problemy z tym gruczołem to chirurgiczne usunięcie go. Poradził mi tylko nasiadówki z szałwii, gdy się powiększy, by złagodzić ból i obrzęk. Czy usunięcie to jedyne rozwiązanie? Jakie są skutki usunięcia - czy suchość i mniejsze nawilżenie jest bardzo odczuwalne?
   Najczęstsze choroby gruczołu Bartholina to torbiel i ropień. Torbiel jest zmianą niezapalną, nieboloseną, nie dającą żadnych dolegliwości. Małe torbiele czasami samoistnie się opróżniają i wchłaniają, są obserwowane. Jedynym leczeniem, jeśli są duże, jest chirurgiczne wyłuszczenie torbieli. Przebieg pooperacyjny po takim zabiegu, ze względu na miejsce operacji, związany jest z występowaniem bólów, obrzękiem, często krwiakami. Potem, po zagojeniu ustępują wszelkie dolegliwości, a ponieważ gruczoł jest narządem parzystym nie ma żadnych odległych powikłań ani subiektywnych odczuć z powodu jego usunięcia. Ropień gruczołu to zmiana zapalna, towarzyszy jej ból utrudniający poruszanie się, obrzęk, czasam gorączka. Ropień nacina się, jeśli wcześniej nie pęknie samoistnie. Chyba nie ma metod, które można stosować profilaktycznie. Normalna higiena osobista (bez przesady), dobrze jest też czasami zrobić nasiadówkę, tak jak zalecił lekarz z szałwi, lub po prostu podmyć się szałwią vagosanem lub którymś z płynów do higieny intymnej (najlepiej zawierającm pałeczki kwasu mlekowego).


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl