Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Skracająca się szyjka macicy

   Jestem w 21 tyg. ciąży. Lekarz mi powiedział, że moja szyjka skraca się i ma aktualnie 28 cm. Jakie wymiary powinna mieć szyjka macicy?
   Wartość graniczna (długość mierzona podczas badania USG wynosi 24 mm). Jednak sama długość szyjki macicy o niczym jeszcze nie świadczy. Ważne jest poza tym czy ujście wewnętrzne (również oceniane w USG) rozwiera się. Istotny też jest obraz kliniczny. Tak więc najlepiej skonsultować się z lekarzem i z nim porozmawiać bezpośrednio na wszystkie dotyczące Panią tematy.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl