Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Potworniak wewnątrz jajnika

   Mam 33 lata. Do tej pory nie rodziłam. Od dwóch miesięcy staram się o dziecko. Podczas badania USG stwierdzono zmianę odpowiadającą teratomie (potworniakowi) wewnątrz jajnika 22 mm x 16 mm. 1. Czy w takiej sytuacji mogę dalej starać się o dziecko? 2. Czy potworniaki, podobnie jak torbiele czynnościowe, też mogą się zmniejszyć a nawet zniknąć, np. pod wpływem tabletek antykoncepcyjnych? 3. Jakie elementy podczas badania USG wskazują, że jest to potworniak a nie np. torbiel czynnościowa (czy zmiana ta ma inny kolor w USG, daje inne echo?) 4. W badaniu USG znajduje się opis "jajnik z obszarem litym hyperechogenicznym" - co oznacza stwierdzenie "obszar LITY"? 5. Co się dzieje, gdy potworniak znajdujący się we wnętrzu jajnika, osiąga rozmiary jajnika i następnie dalej rośnie (co się dzieje wtedy z jajnikiem)?
   Potworniak dojrzały (decyduje o tym wyłącznie badanie histopatologiczne) jest zmianą łagodną, rozwija się z listków zarodkowych i nie ma tendencji do zanikania, nie jest zmianą hormonozależną a więc nie reaguje na hormony. Jest to torbiel, która rozwija się z ektodermy, a więc zawiera elementy skóry (inna nazwa torbiel skórzasta). To właśnie te elementy dają obraz lity (stały, nie płynny) i na podstawie ich obecności w badaniu USG podejrzewa się, że jest to torbiel dermoidalna. Tarbiele takie rosną, chociaż tempo ich wzrostu jest różne. Duża torbiel powoduje całkowite zniszczenie prawidłowej tkanki jajnika. W takich przypadkach zabieg operacyjny, najczęściej wykonywany techniką laparoskopową, polega na usunięciu całego jajnika, a nie tylko torbieli z pozostawieniem jajnika.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl