Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Krótka szyjka macicy

   Dzień dobry. Mam pytanie: jestem w 11 tygodniu ciąży. Gdy byłam na kontroli u lekarza, stwierdzono u mnie skracanie się szyjki macicy. W tej chwili jej długość wynosi 1 cm. Chciałabym wiedzieć, co to oznacza i czy jest to duże zagrożenie dla dziecka. Przyjmuję od 6 tygodnia ciąży luteinę i no-spę, ponieważ mam bardzo silne bóle w dole brzucha. W 4 tygodniu leżałam w szpitalu i przez 2 tygodnie podawano mi progesteron w zastrzykach.
   Szyjka macicy składa się z części pochwowej i części nadpochwowej. Nie wiem, czy długość całej szyjki macicy wynosi 1 cm. Jeśli tak, znaczyłoby to, że szyjka jest za krótka i istnieje duże ryzyko poronienia. Jeśli jednak 1 cm to długość tylko części pochwowej - to tak może być. Wszelkie wątpliwości tego typu radzę wyjaśniać z lekarzem prowadzącym.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl