Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Potworniak dojrzały a antykoncepcja

   Miałam laparotomię - wycięto mi torbiel, która znajdowała się przy prawym jajniku. Był to potworniak w postaci dojrzałej- teratoma maturum o znacznych wymiarach 8x14 cm. Lekarze nie są w stanie powiedzieć jak długo rósł i właściwie dlaczego powstał. Od dwóch lat brałam tabletki antykoncepcyjne (yasmin) i zastanawiam się, czy mogły one mieć wpływ na powstanie tego nowotworu? Profesor który mnie operował powiedział, że tabletki nie miały na to wpływu i nie ma przeciwskazań do ich dalszego przyjmowania. Z kolei moja pani ginekolog powiedzaiała, że mam u niej zakaz antykoncepcji hormonalnej do końca życia, że ona nie wypisze mi żadnej recepty, bo nie bierze na siebie odpowiedzialności. Więc komu mam wierzyć? Ordynatorowi szpitala ginekologicznego, czy zwykłej lekarce? Czy faktycznie isnieją przeciwskazania dla antykoncepcji hormonalnej przy tego rodzaju torbielach?
   Potworniak dojrzały jest łagodnym guzem jajnika. rozwija się z komórek trzech listków zarodkowych (pierwotnych komorek zarodka), jest więc schorzeniem wrodzonym. Nie jest zależny hormonalnie, a więc środki antykoncepcyjne nie miały na jego rozwój żadnego wpływu. Może warto jest wspomnieć, że hormonalne preparaty antykoncepcyjne stosowane są jako leki w leczeniu i profilaktyce torbieli funkcjonalnych i endometriozie jajnika, jak również, że antykoncepcja hormonalna stosowana przez kilka lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i ryzyko to jest zmniejszone jeszcze przez kilika lat po odstawieniu antykoncepcji. Nie rozumiem czym był spowodowany opór pani doktor przed zapiasanim Pani środka antykoncepcyjnego.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl