Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

HTZ - nie za wcześnie?

   Mam 48lat. Wyniki poziomu hormonów: Estardiol 89pg/mol, FSH 3.9 mlU/ml (w 3 dniu cyklu). O czym świadczą takie wyniki? Lekarz najpierw stwierdził, że są dobre, to jeszcze nie menopauza. Przyczyną zatrzymania miesiączki okazała się torbiel na jajowodzie. Microgynon - pomógł. Ale przy kolejnej wizycie przepisał mi Cyclo-progynova, z komentarzem, że dobrze jest wejść z kuracją hormonalną tak na 3 miesiące okresowo. Przy kolejnej wizycie przepisał mi jednak Cyklo-progynova na stałe, argumentując, że jestem drobna (? - 58kg przy 158cm) i warto rozpocząć taką kurację. Obawiam się, czy to jednak nie za wcześnie. Żadne praktycznie objawy menopauzy u mnie się nie pojawiły. Ile lat stosuje sie obecnie HTZ? I co dalej?
   Na temat leczenia Pani nie mogę i nie będę się wypowiadać. Wszelkie wątpliwości proszę omawiać z lekarzem i pytać o wszystko. Dlaczego leczenie hormonalne? Jakie korzyści z leczenia? Jakie ryzyko? Stężenie estradiolu w okresie przed menopauzą nie zmienia się lub utrzymuje się na nieco podwyższonym poziomie przez około 12 miesięcy. Stężenie FSH może zacząć się podwyższać na około 3 lata przed menopauzą (u Pani wartość FSH jest prawidłowa, jak u kobiet w okresie reprodukcyjnym). Terapię hormonalną rozpoczyna się, jeśli są ku temu wskazania medyczne i ten problem należy rozważyć w Pani przypadku. Nie ma granic ograniczających długość stosowania HTZ. Kobieta tak długo przyjmuje hormony ,jak długo je chce i potrzebuje. Jednak zawsze odbywa się to pod kontrolą lekarza.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl