Hemoroidy

   Masz problemy z siadaniem i czujesz kłucie w okolicy odbytu? A w pracy większość czasu siedzisz? Z powodu nękających Cie zaparć, pojawiają się hemoroidy, które oprócz bolesności sprawiają Ci problemy przy każdym wypróżnianiu. W tym wypadku możesz zastosować tylko i wyłącznie nasiadówki z kory dębu, kasztanowca lub rumianku. Jeśli hemoroidy nie znikają, a wręcz przeciwnie sprawiają Ci coraz większy ból, krwawią lub swędzą koniecznie musisz skontaktować się z lekarzem, który zaleci Ci stosowanie odpowiedniego środka. Nie sięgaj samodzielnie po żadne łatwo dostępne bez recepty maści i czopki.

Specjalista odpowiada

Cholestaza ciążowa w drugiej ciąży

   Jestem matką zdrowego 4 latka. W pierwszej ciąży w 34 tygodniu trafiłam do szpitala z cholestazą ciężarnych. W 37 tygodniu ciąży wywołano u mnie poród. Nie wiem, czy mogę mieć drugie dziecko i czy ta choroba może się powtorzyć i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy jest możliwość zminimalizowania wystąpienia ponownie tej choroby?
   Wewnatrzwatrobowa cholestaza ciężarnych jest schorzeniem występującym tylko w ciąży, ale podobne objawy mogą pojawić się u kobiet przyjmujących doustne preparaty antykoncepcyjne. Jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, dziedziczy się jako cecha dominująca autosomalna. Ma skłonność do nawrotów. Pojawia się około 30 tygodnia ciąży. W kolejnych ciążach zwykle pojawia się wcześniej i ma większe nasilenie, ale może być różnie. Nie można pojawieniu się jej zapobiec. Pomocne w zmniejszeniu dolegliwości będzie wczesne jej rozpoznanie i podawanie leków osłaniających komórkę wątrobową, witamin oraz leków zwiększających wydalanie żółci oraz zmniejszających wchłanianie i wytwarzanie cholesterolu. W przypadku cholestazy ciężarnych konieczne jest monitorowanie stanu dziecka ponieważ często dochodzi do przedwczesnego starzenia się łożyska. Być może więc dzięki właściwej opiece i decyzji lekarza o indukcji porodu w 37 tygodniu ciąży ma pani zdrowe dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl