Hemoroidy

   Masz problemy z siadaniem i czujesz kłucie w okolicy odbytu? A w pracy większość czasu siedzisz? Z powodu nękających Cie zaparć, pojawiają się hemoroidy, które oprócz bolesności sprawiają Ci problemy przy każdym wypróżnianiu. W tym wypadku możesz zastosować tylko i wyłącznie nasiadówki z kory dębu, kasztanowca lub rumianku. Jeśli hemoroidy nie znikają, a wręcz przeciwnie sprawiają Ci coraz większy ból, krwawią lub swędzą koniecznie musisz skontaktować się z lekarzem, który zaleci Ci stosowanie odpowiedniego środka. Nie sięgaj samodzielnie po żadne łatwo dostępne bez recepty maści i czopki.

Specjalista odpowiada

Cholestaza ciążowa

   W poprzednich ciążach (urodziłam dwie zdrowe i donoszone dziewczynki) miałam cholestazę ciążową. Chciałabym się dowiedzieć, czy można w jakiś sposób złagodzić objawy albo wcześniej się jakoś przygotować, bo planujemy z mężem kolejną ciążę. Magda
   Wewnątrzmaciczna cholestaza ciężarnych jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, dziedziczy się jako cecha autonomiczna dominująca. Występuje podczas ciąży (objawy mogą również pojawiać się podczas stosowania doustnych preparatów antykoncepcyjnych). Schorzenie ma skłonność do nawrotów w kolejnych ciążach i wtedy może pojawiać się wcześniej niż w poprzedniej ciąży. Rokowanie dla matki jest dobre - objawy cofają się po porodzie. Cholestaza wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem dla płodu, czesto występują objawy zagrożenia, do zgonu włącznie. Nie ma swoistego leczenia ciężarnych z cholestazą, jest jedynie leczenie objawowe, ani nie można stosować profilaktyki (schorzenie uwarunkowane genetycznie). Ciężarne z cholestazą wewnątrzwątrobową powinny być hospitalizowane. W czasie pobytu w szpitalu oceniany jest dobrostan dziecka (głównie badania ultrasonograficzne i kardiotokograficzne). Jeżeli badania wskażą stan zagrożenia dziecka, istnieją wskazania do ukończenia ciąży, nawet przed terminem porodu.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl