Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

   Moje pytanie dotyczy cesarskiego cięcia. 5 miesięcy temu moja żona urodziła cudowną córeczkę właśnie w ten sposób. Powodem cesarskiego cięcia było bardzo wysokie ciśnienie, którego lekarze nie mogli unormować. Na początku próbowali wywołać poród naturalnie, lecz w końcu podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Po porodzie lekarz powiedział, aby nie zachodziła w ciążę w okresie 2-3 lat. Obecnie moja żona jest znów w ciąży. Bardzo się boję o jej zdrowie i o maleństwo, które nosi w sobie. Moje pytanie: jakie zagrożenia mogą wystąpić w jej sytuacji i co może nas spotkać?
   Najgroźniejsze powikłania, które można przewidzieć, że się zdarzą, to ponowne pojawienie się nadciśnienia ze wszystkimi jego konsekwencjami (może wystąpić wcześniej i być o takim samym lub cięższym przebiegu)i bezobjawowe rozejście się macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Oba powikłania są bardzo poważne, mogą zagrażać zarówno zdrowiu żony, jak i dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że wprawdzie ryzyko ich wystąpienia jest, ale wcale nie znaczy, że do nich dojdzie i dlatego żona powinna znajdować się pod bardzo troskliwą opieką lekarską.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl