Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Dziecko mało waży

   Jestem w 33. tygodniu ciązy, termin porodu - 27 maja, a moje malenstwo waży zaledwie 1600 gram (dziecko w ciagu 2 miesiecy przytylo tylko 1 kg). Ja przytylam ok. 10 kg, ale boję się, że dziecko jest za malutkie. Proszę udzielić mi rady, co mam zrobić, żeby dzidzia była wieksza.
   Średnia masa dziecka w 33. tygodniu ciąży wynosi około 2000 g. Przyczyn mniejszej masy urodzeniowej może być kilka, na przykład: czynniki konstytucjonalne (rodzice drobnej budowy ciała), ciąża młodsza niż wynika to z daty ostatniej miesiączki, hypotrofia płodu związna z chorobami matki lub zaburzeniami krążenia łożyskowego albo niewydolnością łożyska. Nie można też wykluczyć błędu pomiaru osoby wykonującej USG. Postępowanie uzależnione jest od przyczyny. Radzę więc skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl