Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Poród a zapalenie pęcherza

   Częste i bolesne zapalenia pęcherza (krew w moczu) zmusiły mnie do wizyty u urologa, który stwierdził, ża za każdym razem, kiedy zapalenie bedzie miało miejsce, niezbędne będą antybiotyki. Planuję ciążę i boję się, że przy porodzie naturalnym zapalenie będzie nieuniknione. Czy ewentualne zażycie antybiotyków w procesie leczenia zapalenia po porodzie jest wskazane? Zamierzam karmić piersią, czy dziecku coś może grozić?
   Nie wiadomo, czy zachoruje Pani na zapalenie pęcherza moczowego w ciąży lub w połogu. Należy robić wszystko, żeby do tego nie doszło (skuteczne wyleczenie kolejnej infekcji, stosowanie profilaktyczne leków, stosowanie ziołowych środków odkażających mocz, częste oddawanie moczu, picie około 1500-2000 litrów płynów dziennie). Może lekarz urolog będzie miał dla Pani jeszcze jakieś zalecenia zapobiegające nawrotom zakażenia, warto zapytać. W czasie ciąży powinna Pani powiedzieć zarówno lekarzowi prowadzącemu jak i lekarzom opiekującynm się Panią w szpitalu o skłonności do zapaleń pęcherza. Ma to dla Pani znaczenie, ponieważ zwraca uwagę na konieczność wykonywania badań, tak aby ewentualne zakażenie wychwycić już na początku. Poza tym, gdyby była konieczność założenia cewnika do pęcherza moczowego stosuje się nieco inną procedurę. Co zaś się tyczy leczenia, to u kobiety, która jest w ciąży lub karmi dziecko stosuje sie tylko takie leki, w tym antybiotyki, które są zarejestrowane do podawania w tym czasie, to znaczy nie mają niekorzystnego wpływu na dziecko.


 



Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl