Rozstępy

   Ich pojawieniu się sprzyja szybki przyrost masy ciała. A tak poza tym normalne jest to, że rosnące w Twoim brzuchu maleństwo powoduje rozciąganie się skóry na brzuchu. Także powiększające się piersi są narażone na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować lub zapobiec powstaniu rozstępów, intensywnie masuj skórę brzucha, ud i piersi oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, już od momentu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. W pierwszych miesiącach brzuch nie będzie się bardzo powiększał, tylko lekko się zaokrągli, ale Twoja skóra będąc odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie mniej narażona na pojawienie się rozstępów. Możesz w trackie ciąży włączyć także, specjalistyczny krem na rozstępy.

Specjalista odpowiada

Nawrót mięśniaków?

   5 lat temu miałam operacje wycięcia mięśniaków, teraz biorę tabletki antykoncepcyjne. Cały czas boję się, że to może wrócić. Wiem, że hormony powodują wzrost mięśniaków. Co powinno mnie zaniepokoić?
   Objawy kliniczne obecności mięśniaków macicy uzależnione są od ich lokalizacji. Mięśniaki macicy dają objawy tylko wtedy, gdy rosną do światła jamy macicy (obfite krwawienia miesiączkowe) lub gdy są duże i powodują ucisk na narządy sąsiednie. O tym, że są mięśniaki wiadomo jedynie na podstawie badania ginekologicznego i badania USG. Mięśniaki macicy są guzami hormonozależnymi, ale nie rozwijają sie przy prawidłowym wydzielaniu hormonów, tylko wtedy, gdy albo wydzielanie jest zaburzone albo zachwiana jest proporcja między stężeniami poszczególnych hormonów, pomimo że ich bezwzględne wartości pozostają w normie. Operacja wycięcia mięśniaków powoduje, że wprawdzie mięśniaków nie ma, ale nie likwiduje się predyspozycji do ich rozwoju. Wydaje się, że u Pani istnieje podwyższone ryzyko ponownego pojawienia mięśniaków. Regularnie przeprowadzane badania ginekologiczne nie spowodują, że mięśniaki się nie rozwiną, umożliwią jedynie wczesne ich wykrycie. Dobrze, że Pani stosuje antykoncepcję hormonalną, ponieważ, jak wykazały badania, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną ryzyko mięśniaków zmniejsza się o 1/3.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl