Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Wizyta u ginekologa i środki antykoncepcyjne

   Czy podczas pierwszej wizyty można od razu dostać receptę na środki antykoncepcyjne? Czy ginekolog może przepisać za jednym razem więcej niż jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych? Mieszkam w tej chwili za granicą i nie jestem w stanie odwiedzać lekarza za każdym razem, kiedy skończą mi się środki.
   Preparaty antykoncepcyjne mogą być przepisane po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, co czasami wymaga wykonania badań dodatkowych oraz po wykonaniu badania cytologicznego. Jeżeli więć ma Pani aktualny wynik cytologii i podczas pierwszej wizyty lekarz nie stwierdzi obecności przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji, będzie Pani mogła dostać receptę na środki antykoncepcyjne. Można zapisać maksymalnie tabletki na 3 cykle. Takie są przepisy. Wizyty lekarskie kosztują różnie.


 



Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl