Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Mięśniaki, torbiele itp. a miesiączka

   Czy możliwe jest aby mięśniaki, torbiele itp. zatykały pochwę utrudniając przy tym miesiączkowanie? Jaki mogą mieć wpływ na miesiączkę?
   Nie jest to możliwe. Wpływ mięśniaków na krwawienia miesiączkowe zależy od umiejscowienia mięśniaków (pod śluzówką trzonu macicy, w mięśniu lub pod surowicówką) i tak: może nie być żadnych zaburzeń, mogą występować obfite lub długie i obfite miesiączki. Są różne rodzaje torbieli jajnika. Są takie, których pojawienie się nie jest zależne od wpływu hormonów i wtedy nie ma żadnych zaburzeń miesiączkowania, są też takie, które pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych lu same wydzielają hormony. Objawy są więc bardzo zróżnicowane, mogą być nieregularne cykle miesiączkowe, kobieta może przestać miesiączkować, krwawienia mogą być bardzo skąpe lub obfite, długie lub prawidłowe, bolesne lub niebolesne. Jeżeli ma Pani jakiś problem ze swoim zdrowiem do radzę wizytę u lekarza.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl