Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Czy jestem nosicielką HPV?

   Mój problem to hpv. Badani wykazały hpv 16 18 32. Stosowałam condyline, 3-krotnie krioterapię, która jest najbardziej skuteczna. Jestem właśnie tydzień po zabiegu. Przyjęłam szczepionkę silgard, we wrześniu będzie 3-cia, ostatnia. CO JESZCZE MOGĘ ZROBIĆ, BY ZATRZYMAĆ TEN WIRUS, BY NIE WYWOŁAŁ RAKA SZYJKI MACICY? Jeśli nie ma zmnian skórnych, to czy nie zarażam? Jeśli zaszczepię partnera, czy będzie on w pełni chroniony?
   Jest Pani nosicielką wirusa HPV. Nie ma skutecznego leczenia tego typu zakażeń. Wirus sam się z czasem eliminuje u większości kobiet. Zrobiła już Pani wiele, żeby pomóc własnemu organizmowi w eliminacji wirusa. Radzę wykonywać regularnie badania cytologiczne, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego w oparciu o sugestie cytologa. Badanie cytologiczne wykrywa stany przedrakowe, tzn. te, ktore predysponują do rozwoju raka i to jest w Pani przypadku najważniejsze. Jesli chodzi o partnera, to brak jest wyników badań dotyczących skuteczności szczepień u mężczyzn, ale mówi się o korzyściach z tego wynikających. Wirus może przenosić się na partnera/partnerkę mimo braku objawów klincznych.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl