Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Przeciwciała MN a ciąża

   Wykryto u mnie przeciwciała anty -M. Ja mam grupe krwi 0Rh+ z podgrupą D, mój mąż ma również grupę 0Rh+, więc konflikt serologiczny nie wchodzi w grę. Co oznacza to przeciwciało i czy zagraża dziecku?
   Podobnie jak konflikt w grupach głównych, grupie Rh, może wystapić konflikt w grupie MN. Mniej się o nim mówi i jest mniej znany, ponieważ występuje znacznie rzadziej. Konsekwencje konfliktu uzależnione są od poziomu przeciwciał. U dziecka przeciwciała mogą wywołać niedokrwistość i żółtaczkę. Jeśli wiadomo jest, że są przeciwciała, wykonuje się rutynowo odpowiednie badania i ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, wdraża się leczenie. Nie ma zagrożenia dla dziecka. Do immunizacji dochodzi najczęście podczas ciąży lub porodu (któreś z Pani dzieci ma grupę M) lub podczas przetoczenia krwi.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl