Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Szew na szyjce macicy

   Mam 31 lat i za sobą dwa poronienia (7 i 19 tydzień). Lekarz na wizycie powiedział mi, że w następnej ciąży trzeba będzie założyć szew na szyjkę. Proszę odpowiedzieć na pytanie, jakie ryzyko wiąże się z tym zabiegiem, czy jest on przeprowadzany w narkozie i jakie mam szanse na kolejną "zdrową" ciążę.
   Z zabiegiem założenia szwu na szyjkę związane jest ryzyko następujących powikłań: brak skuteczności - szew spełźnie, skurcze macicy, krwawienie, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego. Jeśli natomiast szew nie zostanie założony, to istnieje znacznie większe ryzyko, że kolejna ciąża zakończy się poronieniem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i daje szansę nie na "zdrową" ciążę, a na zdrowe dziecko.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl