Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Plastyka krocza

   Mam 56 lat. Myślę o poddaniu się takiej operacji z powodu obniżenia pęcherza. Mocz utrzymuję, ale odczuwam dyskomfort, bo obsuwa się ścianka pęcherza i sprawia przykre wrażenie piłeczki, która zaraz wypadnie. Mam też pęknięta szyjkę macicy. Czy nie ma innego sposobu leczenia niż zabieg chirurgiczny? Bardzo boję się tej operacji z oczywistego powodu, jakim jest ból pooperacyjny.
   W pani przypadku najprawdopodobniej zostanie pani przedstawiona propozycja operacji pochwowej. Jest kilka metod przeprowadzania zabiegu. Prawie wszystkie należą do grupy operacji plastycznych. Dolegliwości bólowe mogą występować w pierwszych dobach po operacji, ale są niezbyt wielkie i zwykle podaje się środki przeciwbólowe. Jeżeli lekarz zaproponuje pani taki zabieg, proszę z nim rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. Wydaje mi się, że lepiej poddać się operacji niż cierpieć z powodu obniżania ścian pochwy, a poza tym dolegliwości mogą się nasilać z czasem. Zabieg powinien poprawić jakość pani życia.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl