Bóle kręgosłupa

   Zauważasz, ze nie jesteś już w stanie pomieścić się w ubraniach, które nosiłaś do tej pory? Przy tym coraz częściej bolą Cię plecy i sam kręgosłup? Przyrost wagi w ciąży jest najnormalniejszym zjawiskiem. Odpowiednio powinien wynosić od 9 do 15 kilogramów, w zależności od tego, jaką wagę miałaś przed ciążą. Ale czy wskaźnik przybierania masy ciała jest prawidłowy, czy też za wysoki, każdorazowo pojawiają się bóle kręgosłupa. Związane jest to ze zwiększeniem ciężaru, jaki musi on utrzymać, a także z jego stopniową zmianą środka ciężkości. Aby uniknąć bólów kręgosłupa staraj się, nie chodzić na butach z wysokim obcasem, Twoje obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie zakładaj nogi na nogę. Dla kobiet w ciąży, ta pozycja siedzenia nie jest odpowiednia. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać długiego stania w miejscu. A tak naprawdę dobrze by było, gdybyś codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu wykonywała ćwiczenia dla kobiet w ciąży. A może skorzystasz z gimnastyki dla kobiet w ciąży podczas realizacji programu w szkole rodzenia? Warto zapisać się na zajęcia.

Specjalista odpowiada

Boję się porodu

   Witam, Pani Doktor, bardzo boję się urodzić dziecko siłami natury. Jestem w 29. tygodniu ciąży i moje myśli krążą tylko wokół tego, czy uda mi się znależć lekarza, który wykona mi cesarskie cięcie. Parę dni temu byłam u lekarki, która na moje łzy w trakcie wizyty, popukała się w czoło i kazała iść do psychologa, aby w pierwszej kolejności wyleczyć się ze strachu, a potem myśleć, cytuję: o głupotach. Wizyta ta spowodowała u mnie jeszcze większe pogłębienie się depresji związanej ze strachem przed porodem sn. Pozdrawiam Basia
   Cięcie cesarskie jest operacją ratującą życie bądź zdrowie matce lub dziecku. W Polsce nie ma cięć cesarskich "na życzenie". Do tego, żeby wykonać cięcie, muszą istnieć wskazania. Radzę zapisać się do szkoły rodzenia. Być może jeżeli zdobędzie Pani wiedzę na temat porodu, przestanie się Pani bać. Jeżeli jednak nadal poród fizjologiczny będzie przyczyną Pani obaw i depresji, radzę skorzystać z konsultacji psychiatry.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl