Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Czy jest sposób na nadmierne owlosienie

   Czy jest jakakolwiek możliwość pozbycia się czy chociażby zminimalizowania nadmiernego owłosienia? Podczas mojej ostatniej wizyty u ginekologa dowiedziałam się, że mam policystyczne jajniki i to może być przyczyna nadmiernego owłosienia. Czy powinnam to schorzenie leczyć, jeśli na razie nie mam perspektyw na zajście w ciążę?
   Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, które niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niektórych chorób metabolicznych, naczyniowych oraz nowotworowych w późniejszym wieku (cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, rak endometrium). Najnowsze badania kliniczne wskazują, że powikłania te zdarzają się rzadziej u kobiet, które są odpowiednio leczone. Biorąc powyższe rzeczy pod uwagę, zaleca się leczenie, nawet jeśli kobieta nie planuje ciąży. Leczenie uwzględnia problem nadmiernego owłosienia. Nie ma jednak możliwości całkowitego zlikwidowania owłosienia metodami farmakologicznymi. Leki powodują, że owłosienie może zmniejszyć się (ale tylko podczas ich stosowania), włoski mogą być słabsze i wolniej rosnąć, rzadziej można chodzić do kosmetyczki na depilację, ale chodzić trzeba.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl