Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Dni plodne

   Witam. Mam nieregularne miesiączki. Czy ten fakt zmienia wszystkie wyliczenia dotyczące płodnych dni? Ile dni po miesiączce ma się dni płodne? Nie umiem tego obliczyć.
   Cykle regularne to cykle trwające od 25 do 35 dni. Cykle krótsze i dłuższe są nieprawidłowe i wymagają konsultacji ginekologicznej. W metodzie termicznej należy policzyć długość trwania kolejnych, ostatnich 6 - 12 cykli miesiączkowych. Po odjęciu od najkrótszego cyklu 18 dni uzyska się pierwszy dzień płodny, od którego nie należy podejmować współżycia, o ile nie planuje się ciąży. Ostatni dzień płodny oblicza się odejmując od najdłuższego cyklu 11 dni. Warto zaznaczyć, że wskaźnik skuteczności metody kalendarzowej jest bardzo wysoki i wynosi 14 - 50. To znaczy, że 14 - 50 kobiet na 100 stosujących daną metodę w ciągu roku zajdzie w ciążę.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl