Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Nosicielstwo a szczepionka przeciwko HPV

   Rok temu partner nieświadomie zaraził mnie wirusem HPV. Miałam objawy na narządach płciowych, które samoistnie zanikły po 2 tygodniach. Od tamtego czasu miałam robioną cytologię 2-krotnie (II). Lekarz prowadzący sugerował konieczność zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. Czy szczepienie będzie skuteczne skoro jestem nosicielką tego wirusa? Co jeszcze mogę zrobić, by nie zachorować na raka szyjki macicy?
   Istnieje kilkadziesiąt typów wirusa HPV, nie wszystkie są onkogenne. Nie wiadomo jaki typ wirusa występuje u Pani. Większość z nich w miarę upływu czasu ulega samoistnej ewakuacji. Szczepionka (czterowalentna) chroni tylko przed zachorowaniem na 4 najczęściej występujące onkogenne typy wirusa, typ 6, 11, 16 i 18. Szczepienie w chwili obecnej zmniejszy ryzyko zakażenia tymi typami wirusa w przyszłości. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą płciową. Zaszczepić się jest warto, chociaż skuteczność szczepionki w tym wieku jest dużo mniejsza niż u młodych dziewcząt.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl