Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Ginekologia dziecięca

   Mam 14 lat i nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki. Od 6 miesięcy wraz ze śluzem pojawiły się drobne czerwone kropeczki. Czy powinnam zacząć się denerwować?
   Musisz koniecznie zgłosić się do ginekologa, najlepiej takiego, który zajmuje się ginekologią dziecięcą. W Warszawie poradnia dla dziewcząt jest w Szpitalu Bielańskim i w Instytucie Matki i Dziecka. Plamienia w tym wieku mogą być prawidłowym objawem, ale mogą też wynikać np. z wad rozwojowych, stanów zapalnych, urazów i innych nieprawidłowości.


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl