Upławy

   Jeśli zauważysz na bieliźnie nadmiar wydzieliny z pochwy o jednolitej i kremowej konsystencji, nie martw się, gdyż jest czynnik fizjologiczny w okresie ciąży. Natomiast wydzielina z grudkami może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. W okresie ciąży, gdy Twoja odporność jest obniżona jesteś szczególnie narażona na zakażenia grzybicze dróg rodnych. Na wizycie u ginekologa z pewnością zauważy on tą wydzielinę podczas wykonywania badania manualnego. Jeżeli będziesz dodatkowo odczuwać na codzień swędzenie, pieczenie, lekarz może Ci zalecić stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży środków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych w postaci czopków, przepisanych na receptę.

Specjalista odpowiada

Poziom prolaktyny a antykoncepcja

   Czy badanie poziomu prolaktyny jest konieczne przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek hormonalnych? Obawiam się, że jeśli go nie sprawdzę, a będę brać tabletki mogę mieć później problemy z zajściem w ciążę. Byłam u ginekologa, zbadał mnie, wykonał również usg, pobrał cytologię. Wszystko w porządku. Zapomniałam zapytać tylko o badanie poziomu hormonów, a on też o tym nie wspominał. Czy jednak powinnam je wykonać? Czy mogę wykonać je bez skierowania? i sprawdzić samodzielnie wyniki - jaka jest dopuszczalna norma?
   Jeżeli cykle są regularne i nic nie wskazuje na to, że poziom prolaktyny jest podwyższony, to nie ma wskazań do wykonywania tego badania ani innych badań ponad to, co wykonał pani lekarz. Jeżeli jednak ma pani jakieś wątpliwości co do tego, że stężenie prolaktyny ma pani nieprawidłowe, to radzę wykonać to badanie. Na wyniku badania z laboratorium będzie podany zarówno poziom hormonu jak i zakres normy (zależy od miana).


 Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl